Русия губи влияние на Балканите? Прегръдката й обаче не отслабва

Москва няма да отстъпи последните остатъци от него без борба
1 окт 2019 20:01, Елка Василева
177
Русия губи влияние на Балканите? Прегръдката й обаче не отслабва
Снимка: архив, Reuters

Москва бързо губи влиянието си на Балканите, а това са признаците, че няма да се откаже от него така лесно.

Засилването на енергийната зависимост на региона от нейните източници, настояването за по-голяма роля в решаването на косовския въпрос, дори и засилването на проруските неформални групи в Сърбия и Република Сръбска, са някои от стъпките, които Русия може да предприеме, за да задържи влиянието си на Балканите, пише сръбският вестник "Блиц".

Това не е толкова нереален сценарий, ако се има предвид актуалната ситуация в региона, особено през последните няколко месеца, при която САЩ повече от всички останали засилват доминиращата си роля. Разбира се, това не значи, че те не са имали влияние и преди, само че този път то е очевидно.

Това между другото личи и от нескрития интерес от Белград и Прищина да намерят компромисно решение за "косовския възел", за което от известно време говорят американските представители, включително и президентът Доналд Тръмп.

Не трябва да се пренебрегват и все по-зачестилите посещения на представители на САЩ в Сърбия, нито срещите на най-високо равнище, които сръбски политици имат в САЩ, като онази извънредна среща на президента Александър Вучич с държавния секретар на САЩ Майк Помпейо, а малко преди това и на сръбския шеф на дипломацията Ивица Дачич с доскорошния съветник на американския президент за национална сигурност Джон Болтън.

Към всичко това може да се добави и назначаването на Матю Палмър за специален пратеник за Западните Балкани, а може би и най-важното, очевидната промяна на позицията на САЩ за решаването на косовския проблем, която не изключва дори и промяна на границите.

Нашата общественост вижда всичко това, но също толкова добре го вижда и Русия, която постепенно губи позициите си в региона. Един от малкото козове, които са й останали, е южната сръбска област, защото, поне такова впечатление се създава, решението на косовския проблем се приближава.

Затова се появяват реакции от Москва като онези, в които нейни дипломатически представители "се карат" в социалните мрежи със своите съперници (руският и американският посланик в Сърбия), поясняват търговски споразумения (Евроазиатския търговски съюз) и даже реагират на изявления, които нямат нищо общо с тях.

Именно последното демонстрира говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, която коментира изявление на досегашния посланик на САЩ за американско-сръбското приятелство, в което Русия не бе спомената.

Така вижда нещата и председателят на европейската Тристранна комисия Йован Ковачич, който писа за това в авторски текст, публикуван в сп. "Ню Юръп".

"Реакцията на Захарова показва, че Москва няма да отстъпи последните остатъци от своето влияние на Балканите без борба", посочва той и тълкува, че "Русия е осъзнала американското влияние на Балканите".

Той казва още: "Ясно е посланието, че Москва внимателно следи засилването на отношенията на Вашингтон и Белград", но и че "няма да гледа благосклонно на все по-голямото сближаване на Белия дом и сръбското правителство".

"Руската подкрепа за Сърбия в Съвета за сигурност на ООН, която включваше блокиране на членството на Косово в ООН, даде на Москва значително влияние в Белград. Същевременно сръбската дипломация предприе действия и си издейства 15 държави да оттеглят или анулират своето признаване на Косово. Когато Русия откри два медийни пункта в Белград, след като Доналд Тръмп бе избран за президент, Америка окончателно се събуди за актуалната реалност в Западните Балкани", пише в текста със забележката, че "Вашингтон сега казва, че ще приеме каквото и да е споразумение, което Белград и Прищина могат да постигнат".

Още по темата

Посочва се, че Сърбия с ентусиазъм приветства промяната в настроението на САЩ и тяхното подновено участие в мирния процес, "което включва идеята за свикване на международна конференция за Косово с участието на САЩ, ЕС, Русия, Китай и Турция, а всичко това намалява влиянието на Москва над Белград, който постоянно повтаря желанието си да стане член на ЕС".

Директорката на Центъра за евроатлантически проучвания Йелена Милич също е съгласна, че Русия няма така лесно да се откаже от влиянието си. Тя посочва, че Русия не само няма да се оттегли, а ще продължи да се ангажира не само в този регион, а и там, където е много по-динамично - "на морските търговски пътища, където се извършва най-голямото прегрупиране на силите".

Въпросът за нас (Сърбия) е какво да правим занапред, като се има всичко това предвид, казва тя.

"Никой не е карал Сърбия, а тя сама е решила, че иска да влезе в ЕС, който е несъмнено свързан с НАТО. От друга страна, ЕС засилва сътрудничеството с НАТО, и то точно в областите, които могат да бъдат изгодни за Сърбия", посочва Милич.

Тя казва също, че засилването на отношенията с Вишеградската група, както и с България, Румъния и Гърция, е "добър отговор на онова, което е нелегитимно руско влияние".

"Никой не казва, че трябва да се прекратят отношенията с Русия, но това, което трябва да направим, е да измислим как да ги уравновесим, за да не затруднят, или още по-лошо - да "пресекат" пътя ни към ЕС", казва Милич.

Според нея един от начините да се намали това влияние е Косово, или намирането на решение колкото може по-скоро, което ще задържи Сърбия на европейския път с помощта на САЩ.

От друга страна, в такава ситуация не би трябвало да се пренебрегват нито натискът, нито влиянието на Русия, които биха могли да придобият някаква по-различна форма.

Както казва Милич, една от възможностите е влияние в енергийния сектор на Сърбия в смисъл на доставка на енергоносители.

"Друг начин може да бъде противопоставяне на споразумението, което Сърбия постигне с Прищина и за което фактически Белград преговаря с Вашингтон", посочва тя.

Третото нещо, казва тя, може да бъде "проникване в сектора на сигурността, но и някакви параполицейски и паравоенни сдружения", а един от начините е "противопоставяне, насъскване, дори и нелегално въоръжаване на отделни проруски организации в Сърбия и Република Сръбска".

И Милич посочва, че постъпката на Захарова е "безцеремонна намеса във вътрешните работи на Сърбия като независима и суверенна страна".

"Същото послание се чу в началото на тази година от Русия", казва Милич, имайки предвид текст на Максим Саморуков, водещ рубрика в руския анализаторски портал Карнеги, който говори за руската желязна прегръдка, която души Сърбия.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


177
Още по темата: РусияБалкани
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
141
2
 
1
 
! Отговори
Русофил преди 4 години
Не пишете глупости журналистите Балаканите са славянски по документи са на НАТО.Заради пари отам всичко преключва.Никой нема да тръгне срещу Русия.Само лозунги и смях
140
1
 
3
 
! Отговори
59 години преди 4 години
Толкова е средната продължителност на живот на мъжете в Русия !Егати Държавата
139
1
 
0
 
! Отговори
Не им трябваме вече! преди 4 години
До Ха, Освобождение де!даже и ако на нас ни потрябват, няма да дойдат!
138
13
 
15
 
! Отговори
Русия затихва преди 4 години
Русия е една бавно-развиваща се държава със затихващи функции.
137
11
 
20
 
! Отговори
Българи преди 4 години
Ние считаме, че 99% от русофилите са кpeтeни! Съобщете това на кремълския Пинокио който не е руснак а русофил!
136
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Продажен русофил с деца в Америка.Гнус.
135
20
 
4
 
! Отговори
Русофил преди 4 години
Тъй като българите не са с големи възможности за мислене,винаги ги управлява някой.Това е доказано,а Русия си има собствена азбука недейте да злобейте срещу силните и Путин велик политик.Цял свят трепери всички се наредиха около руските граници защо?,нефт или руда търсят там?Тука се опитават да манипулират с тези статий вземат пари от САЩ да пишат.
134
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 144Ами, идеално, нека признаят Косово, тъкмо ще лъсне истината за това колко им пука на рашките за "братята славяни".
133
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Русия никога не е криела, че ако Сърбия стане член на НАТО, на другия ден Москва ще признае независимостта на Косово. Макар че всички съвременни сръбски политици си дават сметка, че Косово и Метохия са загубени за страната им, никой от тях не желае да влезе в историята с официалното признаване на новата албанска държава в сегашните и граници, и без Република Сръбска в Босна и Херцеговина да получи по-широка автономия от тази, с която разполага в момента.
132
7
 
16
 
! Отговори
141 преди 4 години
До РусофилНа Балканите се пише на различни азбуки -гърците на гръцка , турците на латиница , македонци , българи и сърби на българска /създадено от Климент Охридски по поръка на цар Симеон/ ,хървати и словенци на латиница и пр. Русите пишат на българска азбука , но това не им дава право да определят какво съдбата на балканските народи. Те сами решават с кого да се съюзят . Американците са сбор от всички националности включително и от 0,5 милиона българи ,което не може да се каже за руснаците.
131
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До РусофилСега се опитай да кажеш нещо смислено. Предното не ти се получи.
130
23
 
7
 
! Отговори
Русофил преди 4 години
Tук се сбъркват понятието руско влияние,на Балкана има славянско население което има една съща азбука,религия,САЩ къде се слагат да се борят да се смени култура език общ и т.н..История има която обединява тези народи.ЕС казва с шантаж искаш да влезеш в съюза трябва НАТО?Защо това е военнен съюз?Народите искат мир и икономика.А стана так робство и дискриминация или с две думи българите са като слуги като кротки овце седят. Послушници
129
2
 
16
 
! Отговори
Помнете ми думите преди 4 години
Сърбите винаги си гледат интереса. Русия така и не разбра,че Сърбия е с тях,само докато има интерес.С удоволствие ще чакам да видя изненаданите руснаци,когато Сърбия ще предпочете ЕС пред Русия и даже парите няма да могат да си върнат руснаците.
128
3
 
12
 
! Отговори
освободителите ни преди 4 години
До пито платеноРусия и Турция - заедно в борбата!
127
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До манипулациятаДа, Корнелия ще върне хората и ще им вдигне заплатите и пенсиите!
126
12
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До чичо ГошоВсички русофили сте еднакви, прости и късогледи селендури!
125
15
 
5
 
! Отговори
задължително преди 4 години
До АнонименДа обичаме Русия
124
3
 
16
 
! Отговори
Бедни богаташи!!!!!! преди 4 години
До Смях...Богати на природни ресурси и бедни на техника за добиване!
123
8
 
8
 
! Отговори
манипулацията преди 4 години
До БалканитеЕмиграцията намали безработицата а не Герб-Бойко!!!!!!!!!!!!!!!
122
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Защо ли е така ?Защото българина в Русия се счита за ЧУЖДЕНЕЦ а не братски славянски,християнски!!!